Zawór grzejnikowy termostatyczny – co to takiego?

Dom i wnętrza

Zawór grzejnikowy termostatyczny – co to takiego?

Termostaty są instalowane w wielu urządzeniach. Znajdziesz go również w zaworach termostatycznych, które są wyposażone w każdy grzejnik w Twoim domu. Dlatego prosimy o zapoznanie się z zasadą działania termostatu i konstrukcją zaworu termostatycznego, aby w pełni wykorzystać termostat. Precyzyjnie zaplanuj rozkład temperatury w każdym pomieszczeniu, uwzględniając porę dnia i nocy, w połączeniu z aktualnymi zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, tak aby zaawansowani programiści temperatury mogli zainstalować na elewacji budynku stacje pogodowe wyposażone w czujniki termiczne.

Zawór grzejnikowy termostatyczny – zasady działania

Gdy wewnętrzna instalacja termiczna nie jest objęta systemem inteligentnego domu, można łatwo zrównoważyć oszczędności i komfort cieplny w pomieszczeniu, z którego korzystamy – wystarczy wyposażyć grzejnik w zawór termostatyczny. Termostat to urządzenie kontrolujące temperaturę otoczenia, w którym się znajduje. Jeśli jego wartość jest niższa lub wyższa od ustawionego poziomu, włączy lub wyłączy podłączone do niego urządzenie. Pełni tę samą funkcję w urządzeniach takich jak zawory termostatyczne. Zasada działania jest następująca. Warto jednak teraz przyjrzeć się jego strukturze. Każdy grzejnik powinien być wyposażony w zawór termostatyczny. Dzięki temu utrzymasz w pomieszczeniu komfortową temperaturę. Pozwoli to również zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Każdy zawór termostatyczny składa się z dwóch głównych elementów: zaworu grzejnikowego i głowicy termostatycznej.

Funkcje zaworów termostatycznych

Każdy zawór ma również ukrytą funkcję regulacji zakresu roboczego, która jest odpowiednia tylko dla ekspertów w systemach grzewczych. Umożliwia ustawienie ustawień wstępnych. Dzięki temu instalacja jest optymalnie dopasowana do całego budynku. W ten sposób temperatura każdego grzejnika jest ustawiona na taką samą, jak temperatura, którą można osiągnąć przy całkowitym otwarciu zaworu termostatycznego. Zawór termostatyczny ma w rzeczywistości prostą konstrukcję i składa się z zespołu popychacza, który jest odpowiedzialny za ruch głowicy zaworu odcinając lub uwalniając gorącą wodę dostarczaną do grzejnika. Jego ruch kontrolowany jest przez czujnik temperatury, który posiada konstrukcję zbiornika wypełnionego substancjami termokurczliwymi – może to być gaz, wosk lub ciecz. Dzięki zmianie objętości materiału termokurczliwego, elastyczny mieszek wprawia w ruch cały mechanizm, a jego zakończeniem jest grzyb zaworu. 

Termostat składa się z głowicy oraz zaworu termostatycznego. Pierwsza część odpowiada przede wszystkim za umożliwienie przepływu cieczy podgrzewającej płytę grzejną urządzenia. Drugi to zawór termostatyczny, służący do regulacji pracy dyszy. Jest to możliwe dzięki wypełnieniu termokurczliwego materiału wewnątrz zaworu i dociśnięciu sprężyny do grzybka zaworu. 

Back To Top